Asteraceae – Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)
Není jasné, od čeho bylo pojmenování květiny odvozeno. Asi 20 druhů jednoletých i vytrvalých, většinou plstnatých, pochází z jižní Afriky.
Venidium decurrens LESS. je ve své domovině vytrvalé. Pěstuje se v zahradách jeko letnička. Rostliny jsou 30 – 60 cm vysoké, plstnatě chlupaté. Úbory 3 – 4 cm široké jsou na dlouhých stopkách. Střední terčové kvítky jsou tmavohnědé, téměř černé, okrajové, jazykovité jsou svítivě žluté.
Venidium fastuosum STAPF. je 20 – 30 cm vysoké, rozvětvené, hustě chlupaté. Úbory jsou zlatožluté až oranžové, střed hnědočervený až purpurový.
Oba tyto druhy se dnes již ve své původní formě nepěstují a nabízené odrůdy bývají kříženci těchto dvou nebo i jiných druhů. Bývají vyšší, v příznivých podmínkách dosahují až 100 cm výšky a jsou odolnější proti nepříznivému počasí.
U nás se prodává druh Venidium fastuosum hort ve dvou barvách, bílé a oranžově žluté. Rostliny jsou 60 – 80 cm vysoké, široce rozložené, s dekorativními květy na dlouhých, pevných stopkách. Listy jsou žláznatě plstnaté, dolní lyrovité, horní protáhlé. Stopky jsou až 50 cm dlouhé, řídce olistěné. Úbory měří 7 – 11 cm v průměru a mají černý kovově lesklý terč. Na bázi bílých nebo oranžových okrajových plátků jsou tmavě fialové a oranžové skvrny, které vytvářejí kolem terče výrazný tmavý kruh. Na rostlině rozkvétá až 50 úborů. Květní úbory se na noc a za deštivého počasí přivírají. Ve váze, umístěné blízko lampy, zůstávají květyj otevřeny i v noci, zejména žluté květy.
Rostlina vyžaduje propustnou výživnou půdu a osluněné stanoviště. Za deštivého počasí často vyhnívá, a proto se nedoporučuje pěstovat ji v místech s většími dešťovými srážkami. Semeno vyséváme počátkem dubna do pařeniště a zasypáváme jen slabou vrstvou písku. Vzejde během 6 – 12 dnů. Mladé rostlinky rostou velmi rychle a sadba z raných výsevů již počátkem května. Slabší mráz rostlinky nepoškodí. Vysazujeme je na vzdálenost 35 – 40 cm. Rostliny začínají kvést v polovině června a kvetou až do pozdního podzimu.
Květinu vysazujeme ve skupinách do pestrých květinových záhonů nebo jako pozadí pro nižší letničky. Na rostlinách můžeme pozorovat velmi zajímavé pohyby. Poupata se otáčejí za sluncem od východu k západu. Krátce před rozvitím se však poupě skloní, rozkvetlý úbor se pak opět vztyčí, ale již nesleduje sluneční dráhu. Odkvetlý úbor se znovu sklání, aby do něj nemohlo pršet, a teprve když semeno dozrálo, stopka se opět napřimuje, zákrovní listeny se uvolňují a semeno vypadává. Nápadné úbory jsou vhodné pro řez. Řežeme je plně rozkvetlé, pak vydrží ve vodě svěží 5 – 7 dnů. I zavadlé, delší dobu uříznuté úbory se ve vodě opět vzpamatují.
Semeno je drobné, drsné, kapkovité, červenohnědé až černohnědé. V 1 g je asi 1200 – 1500 semen. Klíčivost si udrží 2 – 3 roky.