Plumbaginaceae – Olověncovité

n. Strandflieder, Meerlavendel, Widerstoss, r. gvozdika pribrežnaja, a. Sea-Lavender

Jméno bylo převzato ze staré řečtiny. Nejnovější odborná literatura i některé ceníky ji uvádějí pod správným jménem Limonium MILL. U nás je tento rod velmi rozšířen a všeobecně znám pod jménem Statice a stejně je veden v listině povolených odrůd a v ceníku. Proto zde ještě ponecháváme staré označení. Více než 120 druhů je rozšířeno na pobřežích, stepích a pouštích, na březích solných jezer a bažin celého světa. Některé jsou vytrvalé, jiné jednoleté i polokeřovité. Z přízemní růžice drsných kopinatých nebo laločnatých listů vyrůstají bohatě rozvětvené žebernaté lodyhy, ukončené velkými latami složenými z vijanů drobných přisedlých kvítků.

Statice bonduellii LEST. (syn. Limonium bonduelli O. KUNTZE) pochází z Alžírska. Poprvé se začala pěstovat v r. 1859. Rostliny jsou 50 – 70 cm vysoké. Jednotlivá květenství jsou až 6 cm dlouhá. Opadavé kvítky i vytrvalý kalich jsou žluté. U nás je v ceníku odrůda Statice bonduellii – žlutá.

Statice puberula WEBB. (Limonium puberulum O. KUNTZE) je jen 10 – 20 cm vysoká. Hustě nahloučené květenství z drobných kvítků, které mají lilákovou korunku a světle fialový kalich, se pěkně vyjímá na rostlinách pěstovaných v květináčích.

Statice sinuata L. (Limonium sinuatum MILL.) pocházejí ze Středomoří. Dvouleté i vytrvalé rostliny u nás pěstované jako letnička jsou 60 – 90 cm vysoké. Drsné, kožovité, rozštěpené laločnaté listy tvoří nízkou přízemní růžici. Bohatě rozvětvené křídlaté lodyhy jsou ukončeny složeným květenstvím z vijanů. Jednotlivá květenství jsou až 7 cm dlouhá a 3 cm široká. Vytrvalý kalich je modrofialový, růžově fialový nebo bílý. Opadavá korunka je bílá. V zahradách se pěstovala již před rokem 1600.
U nás se pěstují odrůdy: ’Věncovka’ – bílá, s velmi hustým „kartáčovitým“ květenstvím, ’Rosea superba’ – růžová, ’Kampfova modrá’.

Statice suworowii REGEL (syn. Limonium suworowii O. KUNTZE) je domovem v západním Turkestánu. Jednotlivé rostliny jsou 40 – 60 cm vysoké. Světle zelené listy jsou nepravidelně laločnatě vykrajované, mírně bublinaté. Drobné růžově červené kvítky jsou hustě nahloučeny v jednoduchých klasech až 35 cm dlouhých, v dolní části rozvětvených. Je v prodeji také u nás.

Rostlina se nejlépe daří v teplé, propustné, hlinité, na příliš těžké půdě s dostatečným obsahem vápna na výsluní. Semeno vyséváme počátkem března do pařeniště. Vzchází velmi nepravidelně za 10 – 14 dnů. Mladé rostlinky přepichujeme, otužujeme a počátkem května vysazujeme na stanoviště na vzdálenost 35 cm. Začínají kvést počátkem července a kvetou až do podzimu. S. suworowii se vysazuje do pestrých květinových záhonů, na rabata nebo na obruby, kdy tyto málo známé, avšak velmi pěkné a zajímavé rostliny vždy upoutávají pozornost. Její květenství se mohou řezat a sušená používat v zimě do vázy. Ostatní odrůdy se pěstují hlavně pro sušení květů. Plně rozkvetlé stonky se řežou a svázané ve svazcích se suší v tmavé vzdušné místnosti. Rozkvetlé květy se používají i čerstvé pro vazbu nebo pro dekoraci.

Semena zůstávají ve vytrvalém kalichu a sklízejí se celá plodenství. V 1 g je těchto „plodů“ 10 – 15, klíčivost si udrží 2 – 3 roky. Někdy osivo klíčí druhým rokem lépe než v prvním roce po sklizni. S. suworowii má v 1 g až 3000 semen, která však mají poměrně nízkou klíčivost (20 – 40 %).