Scrophulariaceae – Krtičníkovité

Pojmenování bylo převzato z řečtiny, kde nemesia bylo jméno jednoho druhu hledíku. Asi 20 většinou jednoletých, ojediněle polokeřovitých druhů pochází z jižní Afriky.

Nemesia strumosa BENTH. kvete od června až do září. Rostliny jsou 20 – 35 cm vysoké, bohatě kvetoucí. Asi 2,5 cm velké květy jsou uspořádány v hroznech a mají jen nepatrnou ostruhu, čímž se liší od velmi podobné N. versicolor. Barva květů je bílá, žlutá, oranžová, šarlatová až karmínově červená. Pěstovat se začala v r. 1893.

Nemesia versicolor E. MEY kvete od června do srpna. Rostliny jsou vyšší než předešlý druh, mají však drobnější květ v barvě modré, bílé, fialové a bledě červené. Jednotlivé květy mají až 8 mm dlouhou ostruhu, nahoru zakřivenou.

U této květiny byl vyšlechtěn velký počet odrůd, většinou u N. strumosa. Některé odrůdy, hlavně modré, vznikly křížením s N. versicolor. Podle vzrůstu a velikosti květů se rozdělují v cenících do několika skupin, např. „Grandiflora“ (syn. Suttonii), „Compacta“ atd. Jednotlivé skupiny se navzájem těžko rozlišují, protože některé odrůdy ve skupině „Compacta“ mají stejně velké květy jako ze skupiny „Grandiflora“.
U nás se pěstují čtyři odrůdy pod jménem Nemesia nana compacta v barvě bílé, modré, oranžové, karmínové a Nemesia strumosa, směs barev. Rostliny tvoří kompaktní kulovité keříky 20 – 30 cm vysoké. Souměrné květy, 2,5 cm velké, v době plného květu úplně zakrývají list. Bílá odrůda má sametový nádech, žlutý pysk a na rubu růžovou kresbu různé intenzity. Modrá odrůda má květy mnohem drobnější, podobné pomněnce.
Rostliny vyžadují lehké propustné půdy v teplé, slunné poloze. Nesnášejí přílišné vlhko, a proto za deštivého počasí snadnou hynou. Semeno vyséváme počátkem března do pařeniště nebo do truhlíčků, kde během 6 – 12 dnů vzejde. Vyséváme je jen řídce a opatrně zaléváme. Při hustších výsevech vzešlé rostliny velmi snadno padají. Předpěstované sazenice vysazujeme v druhé polovině května na vzdálenost 15 – 20 cm. V příznivých podmínkách se semeno může vysévat koncem dubna přímo na stanoviště. Rostliny začínají kvést v červnu a kvetou až do poloviny srpna. Odkvetlé rostliny po seříznutí znovu obrazí a kvetou. Je dobře je zároveň přihnojit.
Velmi dobře lze květinu pěstovat i v květináčích. Buď ji pěstujeme stále v květináčích, nebo ji vysadíme na záhony a dospělé rostliny opatrně s velkým kořenovým balem vsadíme do 12 – 16 cm velkých květináčů. Při pěstování v květináčích rostliny ve výšce 5 – 6 cm zaštipujeme. Dobu květu prodloužíme postupným výsevem. Rostliny ze srpnového výsevu, přezimované v chladnějším světlém skleníku, kvetou v květnu. Z výsevů v únoru až v květnu kvetou rostliny od června do podzimu.
Rostliny mají zajímavý tvar květu, jasné svítivé barvy a poměrně dlouhou dobu kvetení. Proto jsou velmi vhodné k výsadbě na rabata, do pestrých květinových záhonů nebo i samostatně ve větších plochách buď v čistých barvách, nebo ve směsi. Velmi dobře se uplatňují vysázené jednotlivé rostliny nebo úzké řádky rostlin mezi později kvetoucími letničkami. Tato květina plně kvete v červnu; po odkvětu se mohou rostliny odstranit. Prázdná místa potom zakryjeme rostlinami pozdnějších druhů letniček (např. verbeny, astry). Také řezané květy vydrží ve vodě velmi dlouho a hodí se k různým úpravám v malých vázách nebo miskách.

Semeno je drobné, černé, porostlé bělavým šupinatým povlakem. V 1 g je 3500 – 5000 semen; klíčivost si udrží 2 roky.