Asteraceae – Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)
n. Afrikanische Goldblume, Kap-Ringelblume, r. afrikanskije nogotki, a. African Daisy
Jméno bylo odvozeno ze dvou řeckých slov, a to dimorphos, tj. dvoutvárný, a theca, tj. krabice, protože semena jsou dvojího tvaru, tyčinkovitého a šupinovitého. Asi 20 druhů roste planě v jižní Africe.
Dimorphoteca pluvialis (L.) MOENCH. (syn. Calendula pluvialis L.) pochází z jižní Afriky. Rostliny jsou až 40 cm vysoké, hustě rozvětvené. Jednotlivé úbory jsou 2,5 – 5 cm široké. Jazykovité kvítky jsou na svrchní straně bílé, na spodní fialové nebo purpurové. Střední terčové kvítky jsou žluté. Do pěstování byla zavedena již v 17. století. Rostliny kvetou od července do poloviny září a za deštivého počasí se zavírají. V poslední době byla vyšlechtěna nová velmi pěkná tetraploidní odrůda var. ringens hort. – ,Tetra Polarstern’. Rostliny jsou vysoké 30 cm, široce rozloženého až poléhavého vzrůstu. Lodyha a listy jsou pokryty drobnými žláznatými chloupky a při dotyku intenzívně voní. Listy jsou protáhlé, přisedlé, nepravidelně laločnaté. Jednotlivé úbory jsou 6 cm široké. Okrajové jazykovité květy jsou bílé, naspodu fialově nazelenalé, kolem středu tmavě fialové. Střed je černomodrý, kovově lesklý. Rostlina má 25 – 35 květů, které jsou otevřeny od časných ranních hodin do odpoledne, déle než D. sinuata. V místnosti se neuzavírají, a jsou proto vhodné i k řezu.
Dimorphoteca sinuata DC. (syn. D. aurantiaca hort. non DC., D. calendulacea HARVEY) je vzrůstem podobná předešlé. Rostliny jsou nižší, květy mají světle až tmavě oranžové; kvete od června do srpna. Křížením obou druhů vznikla var. hybrida hort. s květy bílými, žlutými až oranžovými. Velmi pěkná je nová tetraploidní odrůda ,Tetra Goliath’. Rostliny jsou 35 cm vysoké, široce keřovitě rozložené. Na rostlině vykvétá 30 – 40 květů, které jsou až 10 cm široké. Úzké okrajové plátky jsou hedvábně lesklé, intenzívně oranžové, terčové kvítky jsou výrazně tmavě hnědé.
Rostlina se nejlépe daří v sušší, propustné hlinitopísčité půdě v slunné, teplé poloze. Semeno vyséváme koncem dubna přímo na místo, kde vzejde během 6 – 10 dnů. Nesmíme je vysévat příliš hluboko. Nejlépe je vysévat osivo do špetek na vzdálenost 20 – 25 cm. Květina nesnáší dobře přesazování, proto nemůžeme-li osivo vysévat přímo na místo, musíme sazenice předpěstovat, a to po 3 – 5 v květináčích. Rostliny kvetou od června do podzimu. Květy jsou však otevřené jen za slunečního svitu. Odstraňováním odkvetlých květů se doba kvetení prodlouží. Za dlouhotrvajícího deštivého počasí rostliny často hynou.
Vysévá se na obruby do skalek, do okrasných zídek, na suché výslunné svahy apod. Nejlépe se uplatňuje ve větších samostatných skupinách, kde rozkvetlé rostliny vždy vzbuzují obdiv a zaslouženou pozornost.
Většina semen je plochá, okrouhlého tvaru, 5 mm v průměru, běložluté barvy. Menší část semen je tyčinkovitá, 4 mm dlouhá, tupě ukončená, zvrásnělá. V 1 g je 550 – 650 semen, která si udržují klíčivost 3 roky.