Lamiaceae – Hluchavkovité (syn. Labiatae – Pyskaté)
n. Salbei, r. Šalfej, a. Sage, fr. Sauge
Léčivé účinky některých druhů šalvěje byly podkladem pro pojmenování, které je odvozeno od latinského salvare, tj. zachránit, léčit. Rostlina se pěstovala již ve starověku a používala se jako univerzální lék proti všem nemocem. Více než 700 druhů je rozšířeno v teplých i mírných pásmech celého světa. Rostliny jsou jednoleté i víceleté byliny, polokeře i keře nejrůznějších tvarů i barev. Pro okrasné účely má význam jen několik jednoletých nebo dvouletých druhů.
Salvia coccinea L. je domovem v jižních částech Severní Ameriky. Rostlina je bělošedě plstnatá, 30 – 60 cm vysoká, rozložená do šířky. Květy jsou šarlatově červené a kvetou od června do podzimu.
Salvia farinacea BENTH. pochází z Texasu, kde je vytrvalá. Pěstuje se jako letnička. Tmavě fialové květy tvoří dlouhý klas hustých přeslenů. Rostliny jsou hustě rozvětvené, 60 – 80 cm vysoké. Rostou po celé léto až do podzního podzimu. V některých cenících se nabízí několik většinou modře kvetoucích odrůd.
Salvia patens CAV. roste planě v pohoří středního Mexika, kde je vytrvalá. Snadno se množí semenem, a proto se pěstuje jako letnička. Rostlina je měkce huňatá, 50 – 60 cm vysoká. Velké krásně modré květy jsou v hustých hroznech.
Salvia horminum L. pochází z jižní Evropy. Je 30 – 60 cm vysoká a kvete od června do podzimu. Barva květů je bělavá, svítivě karmínová až purpurová. Ozdobné jsou i mladé zbarvené listy na konci výhonů.
Tyto druhy a ještě jiné méně známé, např. Salvia argentea L., Salvia azurea LAM. a Salvia carduacea BENTH., jsou v některých cenících jen v několika odrůdách a semeno z nich je k dostání nejsnáze prostřednictvím botanických zahrad.
Salvia splendens KER – GAWL. pochází z Brazílie, kde roste jako polokeř. Původní forma se již nepěstuje, ale bylo z ní vyšlechtěno mnoho pěkných nízkých kompaktních odrůd, které bohatě kvetou. Pevné vzpřímené rostliny jsou 25 – 40 cm vysoké, keřovitě rozvětvené. Jasně zelené, vstřícné, protáhle srdčité listy jsou mělce vroubkované. Pyskaté květy, které mají shodně zbarvený vytrvalý kalich, jsou sestaveny v přeslenech, které pak tvoří zdánlivě postupně vykvétající hrozen květů. Většina odrůd má barvu květů ohnivě červenou, některé jsou i bílé, modrofialové, růžové nebo lososové.
U nás se pěstují S. splendens ’Černýho kobercová’ – ohnivě červená, ’Libochovická zakrslá’ – ohnivě červená, ’Fialová’, ’Lososová’.
Rostlina vyžaduje dobrou, výživnou půdu, nejlépe ve druhé trati, a slunnou polohu. Příliš těžké mokré půdy nesnáší. Semeno vyséváme v únoru ve skleníku do truhlíčku, kde vzejde během 7 – 9 dnů. Vzešlé rostlinky přepícháme do truhlíčků, a jakmile se rozrostou, přesázíme je do 8 cm květináčků. Pěkné, košaté, velmi brzy kvetoucí rostliny získáme, když je ještě jednou přesadíme do 12 – 15 cm širokých květináčů a zaštípneme za čtvrtým párem listů. Rostliny nesnášejí mráz, a proto se vysazují až koncem května nebo počátkem června, většinou již rozkvetlé. Přesázení snášejí dobře, mohou se proto z květináčů vysazovat i na později uvolněná místa. Vzdálenost výsadby je 30 – 35 cm.
Květina je jednou z nejoblíbenějších letniček při parkové výsadbě a při sadovnické úpravě veřejných prostranství. Nejnižší odrůdy se vysazují i do květináčů, truhlíčků nebo kameninových mís. Pro svou dlouhou dobu květu a jasnou svítivou barvu se také velmi dobře uplatňuje v pestrých květinových záhonech, při ornamentální výsadbě, na terasách a při hřbitovní výsadbě. Pěkně působí v kombinaci s Alyssum, Ageratum, Lobelia nebo s nízkými Tagetes.
Semeno je válečkové, 3 mm velké, matné, černohnědé. V 1 g je 300 – 400 semen; klíčivost si udrží 2 – 3 roky.