Solanaceae – Lilkovité
Pojmenování bylo přizpůsobeno podle brazilského jména této rostliny petun. Asi 25 druhů je rozšířeno hlavně v jižní Brazílii a v Argentině. Jednotlivé druhy jsou jednoleté a vytvářejí vytrvalé i polokeřovité, rozvětvené, většinou lepkavé nebo měkce plstnaté rostliny.
Petunia axilaris (LAM.) B. S. P. (syn. P. nyctaginiflora JUSS.) pochází z Argentiny. Vzpřímené, rozvětvené rostliny jsou 50 – 80 cm vysoké, žláznatě plstnaté, lepkavé. Velké příjemně vonící květy jsou bílé. V zahradách se začala pěstovat od r. 1825.
Petunia violacea LINDL. pochází také z Argentiny. Jednoleté i polokeřovité rostliny jsou až 1 m vysoké, žláznatě plstnaté, lepkavé. Stonky jsou jemnější, méně rozvětvené než u předchozího druhu. Květy jsou růžově fialové nebo tmavě karmínové.
Tyto druhy se již nepěstují v původní formě. Jejich křížením vznikla Petunia hybrida VILM., z níž bylo vyšlechtěno velké množství jednoduchých i plnokvětých odrůd s květy nejrozmanitějších barev. Nové odrůdy převzaly od původních druhů jejich nenáročnost na pěstování a odolnost proti občasnému přeschnutí.
Se šlechtěním petúnií se zabývalo velmi mnoho šlechtitelů téměř v každém zahradnicky vyspělém státě. Velmi mnoho odrůd bylo vyšlechtěno erfurtskými semenářskými firmami E. Benary a F. C. Heinemann. Japonská firma Sakato první, zavedla F1 hybridy, které se vyznačují větší odolností proti nepříznivému počasí a bohatým kvetením. Tímto směrem se později zaměřili i ostatní šlechtitelé petúnií. Většina nových amerických odrůd, mezi nimi některé vynikajících vlastností, jsou F1 hybridy. Protože v Americe i v Japonsku se petúnie šlechtí většinou v místech s malými dešťovými srážkami a se silným slunečním zářením, v našich klimatických podmínkách velmi často zklamou. U nás má šlechtění petúnií již dlouholetou tradici; na šlechtitelské stanici v Jaroměři bylo vyšlechtěno mnoho velmi pěkných odrůd, které se plně vyrovnají zahraničním odrůdám a jsou hlavně vzdorné proti nepříznivému počasí.
Sortiment petúnií se časem velmi rozšířil, až se stal téměř nepřehledný. Tak např. jeden americký šlechtitel uváděl v ceníku až 150 odrůd. V NDR bylo v letech 1954 – 59 přezkoušeno 158 pěstovaných a nabízených odrůd, včetně několika západoněmeckých F1 hybridů, a z nich bylo vybráno 42 odrůd včetně směsí, které byly rozděleny do 9 skupin. Téměř v každé odborné knize nebo v ceníku větších podniků se uvádí roztřídění do podobných skupin, ale uspořádání je vždy poněkud odlišné. Grunert (1963) rozdělení odrůdové zkušebny upravuje a rozděluje odrůdy do 7 skupin. Podle tohoto roztřídění můžeme zařadit i naše odrůdy. V našem ceníku jsou petúnie vedeny jako skleníkové květiny, i když to jsou typické jednoleté květiny kvetoucí krásně po celé léto. Vyžadují jen předpěstování ve skleníku. Na semeno se pěstují ve skleníku nebo na policích chráněny před deštěm. Sortiment je značně obsáhlý, uvádí se 28 odrůd a směsí.
1. Petunia hybrida nana compacta (též P. hybrida multiflora nana compacta) má rostliny 20 – 25 cm vysoké, velmi bohatě kvetoucí. Květy jsou středně velké, celokrajné. Všechny odrůdy začínají kvést velmi brzy a kvetou po celé léto. Jsou odolné proti nepříznivému počasí. Používají se k výsadbě na záhony, na obruby, do květináčů i do okenních truhlíčků. U nás se pěstují: ’Sněženka’ – čistě bílá, ’Nebeská růžička’ – růžová, ’Sluníčko’ – červená, ’Kakadu’ – tmavě fialová s bílou.
2. Petunia hybrida grandiflora a grandiflora nana má rostliny 20 – 25 cm vysoké, keřovitě rozvětvené. Květy jsou velké, ale méně početné než u předchozí skupiny, 7,5 – 8,5 cm široké, s okrajem hladkým nebo slabě zvlněným. Polorané odrůdy jsou vhodné pro truhlíčky nebo květináče. Při venkovní výsadbě květy značně poškozuje déšť. V našem sortimentu jsou odrůdy: ’Bílá vločka’ – čistě bílá, ’Růžová vločka’ – růžová, ’Modrá vločka’ – modrá – a heterózní odrůdy: ’Mládí’ – světle lososová s rozmytou tmavší nervaturou, ’Radost’ – s květy jasně karmínově červenými. Obě heterózní odrůdy jsou vhodné jak pro výsadbu na záhony, tak do truhlíčků.
3. Petunia hybrida grandiflora fumbriata má rostliny 30 – 35 cm vysoké, ale v květináči nebo na teplém chráněném místě narůstají mnohem vyšší. Velké, ale méně početné květy jsou na okraji zkadeřené. Jsou choulostivé k nepříznivému počasí. Odrůdy jsou polorané a používají se do truhlíčků, květináčů, nebo kameninových mís. U nás se pěstuje odrůda ’Violacea’ – sametově tmavě modrá.
4. Petunia hybrida grandiflora fumbriata nana má rostliny více rozvětvené, ale nižší (25 – 30 cm). Velké zkadeřené květy jsou 7 – 9 cm široké, jsou však velmi choulostivé na vítr a déšť. Jsou polorané, používají se do truhlíčků a květináčů. V našem sortimentu jsou vedeny odrůdy ’Krajkový závoj’ – bílá, ’Gottfried Michaelis’ – fialově červená.
Do této skupiny se mohou zařadit ještě nejnižší zakrslé kompaktní odrůdy (nana compacta): ’Majka’ – liláková s fialově červeným jícnem, ’Karkulka’ – červenofialová skvrnitá, ’Carmineo rosea’ – karmínově růžová, ’Maminka’ – ocúnově fialová, ’Dobrošov’ – purpurově červená. Tyto odrůdy jsou velmi rané a kvetou bohatě po celé léto.
5. Petunia hybrida grandiflora superbissima má rostliny 40 – 60 – 80 cm vysoké, málo rozvětvené. Květy jsou velmi velké, 9 – 12 cm (některé ceníky uvádějí až 17 cm), široké, zvlněné až zkadeřené. Na stonku je jen jeden květ a na rostlině kvetou najednou dva, nejvýše tři květy. Květy jsou pestré, většinou mají jícen jinak zbarvený, zdobený výraznou nervaturou. Některé odrůdy jsou i různě skvrnité. Rostliny jsou polorané až pozdní, musí se vyvazovat k hůlkám.
P. h. grandiflora superbissima nana je 35 cm vysoká, většinou jen málo rozvětvená. U nás se nabízí jako ’Směs barev’ a ’Unikum směs’.
6. Petunia hybrida pendula má rostliny bohatě rozvětvené, 40 cm vysoké. Převislé slabé výhony jsou až 50 cm dlouhé. Odrůdy kvetou velmi bohatě a brzy. Květy jsou menší, 6,5 – 7,5 cm široké, mají hladký okraj a v plném květu rostlinu úplně zakrývají. Jsou vzdorné proti deštivému větrnému počasí a dobře snášejí i velká vedra. Odrůdy této skupiny jsou velmi vhodné na balkóny, terasy, do oken na slunné straně i na suché zídky. Z této skupiny se u nás pěstují odrůdy ’Feuerschein’ – ohnivě růžová, ’Červená hvězda’ – karmínově červená s bílou, ’Ohnivý král’ – ohnivě červená, ’Modrá hvězda’ – modrofialová s bílou hvězdou, ’Jaroměř’ – světle lososově růžová, ’Modrý zázrak’ – jasně modrá, ’Lavina’ – čistě bílá, heterózní.
7. Petunia hybrida flore pleno je skupina, která se dále dělí na vysoké i nízké odrůdy „multiflora nana“, „grandiflora nana“, „fimbriata“, „superbissima“. Pěstované odrůdy jsou 25 – 40 cm vysoké, květy jsou menší i velmi velké, často velmi těžké. Pěstují se hlavně v květináčích nebo v truhlíčcích. Některé se mohou vysazovat i na záhony. Exoticky působící květy se používají při dekoraci v plochých miskách. V našem sortimentu jsou odrůdy ’Pozdrav z Jaroměře’ – směs růžové a fialové barvy na bílém podkladě, ’Purpurový zákrsek’ – tmavě purpurová, která vyniká kompaktním růstem a velkými květy se zvlněným okrajem. Nesnáší prudké slunce.
Plnokvěté odrůdy byly pěstovány již od r. 1849, ale v těchto odrůdách byla vždy polovina nebo čtvrtina rostlin jednoduchých. Teprve v roce 1930 uvedla firma Sakato 100 % plnokvěté odrůdy. Nyní je již většina nových plnokvětých odrůd plná na 100 %. Plné květy nemají bliznu, která se proměnila v okvětní plátky, ale mají jen prašníky. Vloha pro plnokvětost je monofaktoriální a dominantní. Opylením jednoduchého květu pylem z plného květu získáme potomstvo, kvetoucí z 50 % plně. Některé odrůdy vytvářejí ojediněle bliznu i v plných květech. Opylením takového květu pylem plnokvětých odrůd se získá 75 % plnokvětých jedinců. Dalším výzkumem se zjistilo, že třetina těchto plnokvětých rostlin dává ze 100 % plnokvěté potomstvo. Tyto rostliny, které se rozpoznávají zkušebním křížením s jednoduše kvetoucí odrůdou, se dále udržují vegetativně a používají se jako „otec“ pro výrobu 100 % plnokvětých odrůd.
Rostliny vyžadují těžší výživnou půdu ve slunné, teplé poloze. Petúnie vyséváme v únoru do truhlíčků, misek nebo květináčů, do směsi pařeništní zeminy, listovky a písku. Semena zasypáváme jen velmi slabě nebo je necháme zprvu nezasypaná a zasypeme je až asi za 14 dnů, když začínají klíčit. Vzešlé rostlinky přepichujeme do truhlíčků a do stejné směsi a dáváme je do pařeniště. Jakmile jsou dostatečně urostlé, sázejí se do malých květináčků. Zde používáme již poněkud těžší zeminu, a proto k pařeništní zemině a listovce přidáme drnovku nebo kompost. Jakmile rostliny zakoření, musíme pařeniště dostatečně větrat, a nesmíme je nechat přeschnout. Přílišné vlhko rostlinám škodí, takže začnou žloutnout.
Rostliny vysazujeme na stanoviště koncem května, nejčastěji již kvetoucí. Vzdálenost výsadby je 25 – 30 cm. Kvetou po celé léto. Rostliny, které chceme dále pěstovat v květináči, se přesází do 12 cm širokých květináčů do směsi pařeništní země a kompostu. Vysoké odrůdy se musí vyvazovat k hůlce. U některých odrůd se doporučuje během vegetace delší stonky seříznout. Rostliny pak vytvoří více postranních výhonů a dále i více kvetou. Během vegetace je třeba rostliny pravidelně asi jednou týdně přihnojit, nejlépe kombinovaným hnojivem při zálivce.
Petúnie našly široké upotřebení při výsadbě do truhlíčků, květináčů i velkým kameninových mís, pro květinovou výzdobu oken, balkónů, teras, okrasných zídek a veřejných prostranství na slunných chráněných místech. V posledních letech po vyšlechtění bohatě kvetoucích odrůd, odolnějších proti počasí, se petúnie používají i pro výsadbu na záhony. Vysazují se na rabata, květinové záhony s jinými druhy letniček i jako samostatná výsadba v jednotlivých čistých barvách i ve směsi svítivých barev.
Semeno je velmi drobné, kulatě matné, hnědé. V 1 g je 5000 – 9000 semen; klíčivost si udrží 4 roky.