Scrophulariaceae – Krtičníkovité

n. Gauklerblume, r. gubastik, a Monkey-Flower

Již latinské slovo mimus, tj. herec, které je základem pojmenování, vyjadřuje proměnlivost vybarvení této květiny. Asi 150 druhů je rozšířeno v mírném pásmu celého světa. Jednoleté odrůdy často i u nás za mírné zimy dobře přezimují. Protože však rostlina první rok po výsevu kvete nejlépe, pěstuje se jako letnička.

Mimulus guttatus DC. (M. langsdorffii DONN.) je původem ze Severní Ameriky. Jednoleté i víceleté rostliny jsou až 40 cm vysoké. Lodyhy jsou hladké nebo i ochmýřené. Žluté, 2,5 cm dlouhé květy mají většinou purpurově nebo hnědě skvrnitý jícen. Korunka květu je dvoupyská, jícen je téměř nebo úplně uzavřený a květy tvoří mnohokvětý hrozen.

Mimulus luteus L., pocházející z Chile, je trvalka. U nás se pěstuje jako letnička. Rostliny jsou 20 – 60 cm vysoké, listy jsou vejčité, zubaté. Žluté květy jsou červeně nebo purpurově skvrnité, na tenkých stopkách, v řídkém hroznu.

Mimulus cupreus D’OBRAIN je podobná předchozí, je však nižší (15 – 25 cm), kompaktnější. Barva květů je měděně červená.

V cenících se nabízejí pod jménem Mimulus tigrinus a Mimulus tigrinus grandiflorus čisté barvy i směsi různých kříženců předchozích druhů. Jednoleté druhy kejklířky použil prof. A. Brožek při studiu dědičnosti barvy květů.
U nás se pěstuje jen Mimulus tigrinus grdfl. ve směsi. Rostliny jsou řidšího keřovitého vzrůstu, 25 cm vysoké. Špičaté, vejčité, mělce zubaté listy jsou jasně zelené. Symetrické široce nálevkovité květy jsou 4 cm široké. Korunka je nálevkovitá, pěticípá, žlutá, tmavě červeně kropenatá. Na rostlině vykvétá 100 – 150 květů.
Rostliny se nejlépe daří v hlinitopísčité humózní půdě. Na rozdíl od většiny ostatních letniček snáší velmi dobře i mírně vlhkou, nikoli však přemokřenou půdu a daří se i v polostínu. Semeno vyséváme počátkem dubna do pařeniště nebo do truhlíčků ve skleníku, kde vzejde během 1 – 2 týdnů. Protože je velice jemné, nemusí se ani zasypávat, stačí je jen jemně přimáčknout. Přepíchané sazenice vždy včas zaléváme, nesmíme je nechat přeschnout. Na stanoviště je vysazujeme v polovině května na vzdálenost 25 – 30 cm. Kejklířka snáší velmi dobře přesázení a při předpěstování v květináčích se mohou vysazovat na místo určení již kvetoucí rostliny. Zaštipování mladých rostlin podporuje rychlejší rozvětvování. Rostliny začínají kvést koncem května až počátkem června a kvetou po celé léto.
Vysazují se na nízká rabata i do pestrých letničkových záhonů, zvláště na vlhčí, mírně zastíněná místa. Dobře se daří i v květináčích, kameninových mísách nebo truhlíčcích na terasách, balkónech i v místech, která jsou část dne zastíněna. Nádoby však nesmějí přeschnout.

Semeno je velmi jemné, hnědavé barvy. V 1 g je až 25 000 semen. Klíčivost si udrží 2 – 3 roky.