Lythraceae – Kyprejovité
n. Köcherblümchen
Pojmenování bylo odvozeno z řeckého slova kyphos, tj. hrb nebo vypouklina, která se vztahuje na rozšířený kalich. Více než 200 jednoletých a vytrvalých druhů je rozšířeno v Severní a Jižní Americe.
Jako letnička se pěstuje od r. 1796 Cuphea lanceolata AIT., která pochází z Mexika. Rostlina je až 1 m vysoká, vzpřímená, rozvětvená, hustě olistěná, s ohnivě červenými kvítky.
Cuphea procumbens CAV. je podobná předešlé, ale je nižší, 20 – 50 cm vysoká. Pěstuje se jen odrůda. Rostliny jsou nízké, hustě keřovitě rozvětvené. Na lodyze i naspodu listů vyrůstají řídce krátké červené chloupky. Drobné květy jsou jasně červené, se zajímavými chlupatými tyčinkami fialové barvy. Jednoleté rostliny nasazují dostatek semene, které však snadno vypadává z pukajících tobolek. Sklizené tobolky nejsou zcela suché, a proto se musí nechat dobře doschnout, aby nezplesnivěly.
Květina žádá výživnou půdu v teplé, slunné poloze. Semeno se vysévá počátkem března do poloteplého pařeniště, kde vzejde během 10 – 13 dnů. Předpěstované sazenice vysazujeme asi na vzdálenost 30 cm až koncem května, protože rostliny nesnášejí mráz. Doporučuje se sazenice před výsadbou seříznout, aby hustěji rozvětvily. Rostliny začínají kvést počátkem června a kvetou do podzimu, dokud je nezničí mráz. Používá se na rabata, na obruby a do pestrých květinových záhonů, kam se vysazuje jednotlivě nebo v menších skupinách. Také řezané květy vydrží ve vodě dosti dlouho svěží.
Semeno je okrouhlé, zploštělé, matně zelenohnědé. V 1 g je asi 300 semen. Klíčivost si udrží 2 roky.