Amaranthaceae – Laskavcovité

Pojmenování je odvozeno od ohnivé barvy některých odrůd (řecky kelos, tj. ohnivý). Pochází z Východní Indie. Obě pěstované zahradní formy vznikly pravděpodobně mutací z Celosia argentea L.

Celosia argentea L. cristata O. KUNTZE (syn. C. cristata L.) – n. Hahnenkamm, r. petušij grebešok, a. Dwarf Cocksomb, fr. Amarant crête de coq – se u nás pěstuje jen jako var. nana hort. ’Imperialis’ – purpurově červená. Kromě ní jsou v cizích cenících uváděny odrůdy žluté, růžové, červené, fialové. V USA se prodává jako novinka odrůda ’’Toreador’’ – šarlatově červená, 40 cm vysoká, s květenstvím 25 cm širokým. Běžné nízké odrůdy jsou 25 – 30 cm vysoké. Z přízemní růžice listů vyrůstá plochá lodyha, která se postupně rozšiřuje v široké laločnaté květenství drobných nenápadných kvítků, které je podobné kohoutímu hřebenu. Šířka květenství je 15 cm.

Celosia argentea L. forma plumosa VOSS. (syn. C. pyramidalis plumosa hort.) – n. Federbuschcelosia, r. peristokustistaja celosia, a. Feathered Cockscomb, fr. Celosie à panaches – jsou 60 cm vysoké rostliny se vzpřímeným péřitým květenstvím v bělavé, žluté, červené a červenofialové barvě. Větší cenu mají formy C. plumosa nana hort. (syn. C. plumosa thompsonii magnifica hort.), které jsou 30 – 50 cm vysoké a vytvářejí širší hustší rostliny.

Většina odrůd nasazuje velmi špatně semeno. Zralé semeno velmi snadno vypadává. Sklízejí se najednou celé rostliny. Jednotlivé odrůdy se navzájem snadno sprašují a dalším přesevem většinou dostaneme jen nevzhledné nevyrovnané rostliny.

Celosia se nejlépe daří v teplých propustných půdách dobře zásobených živinami v teplé, slunné poloze. Semeno vyséváme v druhé polovině března do truhlíčků ve skleníku nebo do teplého pařeniště, kde vzejde během 5 – 7 dnů. Předpěstování mladých sazenic je poměrně náročné. Rostlinky musíme včas přepíchat a až do výsadby je pěstujeme v poměrně teplém skleníku nebo je v pařeništi, kde častějším postřikováním udržujeme vlhčí vzduch. Nejvhodnější je předpěstování v květináčích nebo v balíčkách. Rostliny nesnášejí mráz a můžeme je vysazovat až koncem května, když již není nebezpečí pozdních mrazů. Vysazujeme je na vzdálenost 20 – 30 cm. Jakmile začnou kvést, zálivku omezíme. Kvetou od počátku července až do září.
Celosia se vysazuje do truhlíčků, květináčů, kamenivových mís a do samostatných skupin v parcích. Méně vhodná je pro smíšené letničkové záhony. Předpěstované rostliny v květináčích velmi dobře snášejí přesázení a používají se proto k osazování hrobů nebo veřejných prostranství hotovými rostlinami, nebylo-li možno vysázet rostliny včas k potřebnému termínu. Rozkvetlé „hřebeny“ uříznuté i se stonkem a usušené rychle v tmavé vzdušné místnosti si dobře uchovávají barvu i po více let.

V 1 g je 1100 – 1300 droboučkých černých lesklých semen, která si udrží klíčivost až 5 let.