Scrophulariaceae – Krtičníkovité
n.Löwenmaul, r. Lvinyjzev, a. Snapdragon, fr. Muflier
Jméno vzniklo ze dvou řeckých slov, a to ani, tj. podobný, a rhinos, tj. nos. Také v jiných řečech pojmenování vyjadřuje podobu se lví nebo zaječí tlamou. Vyskytuje se asi 40 druhů v Severní Americe a ve Středomoří.
Antirrhinum majus L. pochází z jižní Evropy a Malé Asie, kde je vytrvalý, avšak není úplně mrazuvzdorný. Protože kvete poměrně brzy po výsevu, pěstuje se jako letnička, i když někdy v zahrádce rostliny vydrží při mírné zimě i více let. V zahradách se pěstoval pro ozdobu již v 16. století a váže se k němu mnoho pověstí a pověr.
Rostliny jsou 20 – 80 cm vysoké, hustě olistěné lesklými celokrajnými kopinatými listy. Květy jsou 3 – 5 cm dlouhé, na krátké stopce a jsou hustě nebo řidčeji uspořádány v konečný postupně vykvétající hrozen. Velký počet odrůd hledíků (v cenících je uváděno až 200 odrůd) můžeme podle výšky rozdělit do 3 skupin.
1. Vysoké odrůdy vhodné pro řez a k rychlení:
A. majus maximum a A. majus grandiflorum je 80 – 90 cm vysoká, s hustými hrozny středně velkých květů. Po odříznutí středního stonku se později vyvinou i postranní stonky.
A. majus maximum unicaulis je 80 cm vysoká a vytváří jen jeden vzpřímený střední stonek. Jednotlivé kvítky jsou poměrně velké, hrozen je dlouhý, ale poněkud řidší.
A. maximus var. grandiflorum praecox se používá k rychlení pod sklem a pro přirychlení ve volné půdě.
Odrůdy vzdorné proti rzi jsou nižší, lépe větví a poněkud dříve kvetou než ostatní odrůdy A. majus maximum. Mají však drobnější jednotlivé kvítky.
2. Polovysoké odrůdy vhodné pro výsadbu na záhony a k řezu:
A. majus nanum maximum a A. majus nanum grandiflorum je 45 – 60 cm vysoká. U většiny odrůd se vyvíjejí střední a postranní stonky téměř současně a většinou jsou stejně vysoké. Jednotlivé květy jsou poměrně velké, hrozny květů jsou středně dlouhé, často velmi husté.
A. majus nanum maximum hyacinthiflorum je 40 – 50 cm vysoká, ihned nad zemí rozvětvená. Postranní stonky jsou pevné, stejně silné jako hlavní stonek. Hrozny květů jsou krátké, husté, podobné květenství hyacint. Jednotlivé kvítky jsou velmi velké, poněkud ploché, se zvlněným pyskem.
3. Nízké odrůdy vhodné pro výsadbu na záhony:
A. majus pumilum vytváří silně rozvětvené rostliny vysoké 15 – 25 cm. Střední výhon u většiny odrůd není znatelný, jednotlivé kvítky jsou drobné.
U nás je nyní v prodeji celkem 19 odrůd:
A. m. maximum – ,Bílá pyramida’ – čistě bílý, ,Staré zlato’ – žlutě oranžový, ,Růže’ – čistě růžový, ,Monarch’ – tmavě červený, ,Rubín’ – karmínově červený, ,Kouzlo pohádky’ – směs pestrobarevných květů, ,Red Gross’ – tmavě rudý s bílým jícnem, ,Žlutý král’ – kanárkově žlutý.
A. m. nanum maximum – ,Avalanche’ – čistě bílý, ,Opojení’ – meruňkově růžový, ,Rosella’ – čistě růžový, ,Torch’ – šarlatový, ,Eldorado’ – zlatožlutý, ,Oranžový král’ – oranžový, ,Lososově růžový’.
A. m. pumilum v barvě růžové, karmínové, bílé a žluté.
Chceme-li si vybrat rostliny semeno, musíme je izolovat. Květy hojně navštěvují čmeláci, takže se jednotlivé barvy velmi snadno spráší. Semeno dozrává postupně a po dozrání snadno vypadává. Často stačí sklidit jen několik zralých tobolek a máme semene dostatek. Jen šarlatově červené odrůdy nasazují špatně semeno. Při sklizni celých květenství sklízíme, až když je asi třetina tobolek otevřena. Sklizené stonky s tobolkami musíme dosušit, jinak snadno zplesnivějí.
Hledík se nejlépe daří v propustné hlinitopísčité půdě na slunném, teplém stanovišti. Vyséváme jej v únoru až v březnu řídce do truhlíčků ve skleníku nebo do poloteplého pařeniště. Semeno nezasypáváme, udržujeme je jen stále vlhké. Vzejde během 14 dnů. Přepíchané, včas otužené rostlinky můžeme vysazovat na vzdálenost 25 – 35 cm již v první polovině dubna, neboť pozdní mrazíky je nijak nepoškodí.
Rostliny začínají kvést podle jednotlivých odrůd od počátku června až do poloviny července a kvetou po celé léto. Na ošetřování během vegetace nejsou nijak náročné a sucho snášejí celkem dobře. U některých odrůd se vyplatí zaštípnout střední stonky, aby rostliny lépe rozvětvily, popřípadě po odkvětu olámat odkvetlá květenství.
Hledíky patří mezi nejrozšířenější a nejvíce vysazené letničky a jejich upotřebení je opravdu velmi rozmanité. Vysazují se jednotlivě i ve velkých skupinách do zahrádek, parků, na obruby i do truhlíčků a vždy velmi pěkně působí svými svítivými čistými barvami květů, které se vyskytují, kromě modré a fialové, téměř ve všech odstínech.
Hledíky patří také mezi nejdůležitější letničky pro řez. V posledních letech se v některých státech velmi rozšířilo rychlení hledíků ve velkých hangárech, podobně jako amerických karafiátů.
Zahraniční ceníky nabízejí také plnokvěté odrůdy, jejichž květy mají delší trvanlivost, ale nepůsobí pěkným dojmem, protože kvítky ztrácejí svůj charakteristický tvar.
V 1 g je 6000 – 10 000 semen, která si udrží klíčivost až 4 roky. Semeno je droboučké, matné, černé.