Brassicaceae – Brukvovité (syn. Cruciferae – Křížaté)

Tařice se dříve používala jako léčebný prostředek proti vzteklině; odtud pochází její latinské jméno (lyssa, tj. vzteklina). Rod Alyssum má asi 100 druhů, které pocházejí z Evropy, Asie a severní Afriky.

Alyssum maritimum LAM., (syn. Lobularia maritima L., Alyssum odoratum hort., Draba maritima LAM., Koniga maritima R. BR.) – n. Meerstrand-Steinkraut, Lapenkreuz, Duftsteinrich, r. kamennik, a.Sweet Alyssum, fr. Alysée odorant – má asi 5 druhů, které jsou domovem ve Středomoří. Rostliny původních druhů jsou 15 – 45 cm vysoké a vytvářejí husté, ploše kulovité keříky. Drobné, úzké, kopinaté listy jsou plně zakryty velkým množstvím drobných vonících kvítků, které vykvétají postupně.
V semenářských cenících je uváděno mnoho odrůd, a to ve dvou skupinách A. maritimum benthamii compactum, 12 – 15 cm vysoké, a A. maritimum benthamii procumbens, 8 – 10 cm vysoké. V zahraničních cenících je nabízena odrůda ,Royal Carpet’ čili ,Königsteppich’, která je jen 5 cm vysoká, plazivá, s fialovými kvítky a stejně vysoká ,Rosateppich’ s tmavě růžovými kvítky. Odrůda ,Rosy o’Day’ má vzrůst vyšší keříkovitý a kvítky bělavě růžové. U nás je v prodeji bíle kvetoucí A. maritimum benthamii procumbens minimum, 10 cm vysoký, a modrofialová A. maritimum benthamii compactum ,Fialková královna’, 23 cm vysoká. Rozkvétající kvítky jsou světlejší, později tmavnou do fialova. Také na podzim je jejich barva tmavší. Rostliny vytvářejí 25 – 35 cm široké, polokulovité, kompaktní, bohatě rozvětvené, v pozdějším období až rozkleslé „keříky“, které kvetou od poloviny května až do pozdního podzimu.
Chceme-li si vypěstovat vlastní semeno, musíme pamatovat, že rostliny jsou cizosprašné. Semeno dozrává postupně a velmi snadno vypadává. Sklízejí se celé rostliny najednou počátkem října, i když třeba ještě pěkně kvetou, a nechají se na papíře doschnout. Zralé semeno se pak snadno oddrolí.

Alyssum roste v každé půdě ve slunné, teplé poloze. V příliš výživné půdě jsou rostliny řídké, vytáhlé a méně kvetou. Semeno vyséváme buď brzy na jaře přímo na místo do špetek na 25 cm, nebo i řídce naširoko a po vzejití rostlinky vyjednotíme na 15 – 20 cm, popřípadě vyséváme koncem března do studeného pařeniště, kde semeno vyklíčí během týdne; mladé rostlinky pak přepícháme do pařeniště nebo předpěstujeme v květináčích.

Na ošetřování během vegetace nemá Alyssum zvláštní nároky, jen je někdy třeba rostliny včas seříznout asi na polovinu a potom je lehce přihnojit. V krátké době opět plně rozkvetou a kvetou až do pozdního podzimu. Někdy je květ zničen silným náletem dřepčíků. Po poprášení rostlin Dynocidem rostliny zalijeme, mírně přihnojíme a zakrátko jsou opět v plném květu.

Alyssum snáší přesazování velice dobře, takže můžeme vysazovat plně rozkvetlé rostliny po odkvetlých dvouletkách nebo cibulovinách. Používáme je hlavně na obrubu květinových záhonů, do skalek, na květinové zídky a do truhlíčků. Můžeme je vysazovat v zahrádkách a parcích pod růže, gladioly, nebo při volném přímém výsevu k rychlému zakrytí větších neupravených ploch.

V 1 g je 2500 – 3000 semen, která si udrží klíčivost 3 roky. Semeno je droboučké, oválné, ploché, žlutavé barvy.