Asteraceae- Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)

n. Kornblume, Flockenblume, r. vasilki, a. Corn Flower, fr. Bleuet

Tato květina byla pojmenována podle řecké bájeslovné postavy kentaura Chirona, který léčil rány jejími listy. Roste planě po celém světě a má více než 500 druhů, jednoletých i vytrvalých.

Nejznámější je Centaurea cyanus L., která se pěstuje v zahradách odedávna a s níž se také spojuje mnoho pověstí a pověr. Rostliny jsou hustě košaté, vzpřímeného vzrůstu, 60 – 90 cm vysoké. Jsou známy bílé, růžové, červené a modré odrůdy. Byly vyšlechtěny také „plnokvěté“ odrůdy var. flore pleno hort., u nichž jsou střední kvítky úboru zvětšeny. Tyto odrůdy však nejsou plně prošlechtěny, nejsou stálé a v dalších přesevech je stále více jednoduchých i poloplných rostlin.

Centaurea moschata L. (syn. C. odorata hort.) pochází z Přední Asie a pěstovat se začala v r. 1629. Rostliny jsou 80 – 90 cm vysoké, hustě rozvětvené a rozložené do šířky. Začínají kvést koncem června až počátkem července a kvetou až do podzimu. Příjemně vonící květy jsou 5 – 7 cm široké, jemně zbarvené, na dlouhých pevných stopkách. V cenících je mnoho odrůd, označených jako C. moschata nebo C. imperialis, která vznikla křížením C. moschata a C. m. var. margaritae, která má pevnější vzrůst a mnohem větší květy než původní druhy. U nás se pěstuje celkem 5 odrůd: C. moschata rosea – růžová, C. suaveolens – žlutá a C. imperialis – bílá, fialová a tmavě purpurová.

U nás se také pěstuje Centaurea americana NUTT. Tato severoamerická chrpa dorůstá výšky 150 cm a její světle růžově fialové květy jsou 10 – 12 cm široké a mají velmi dlouhé pevné stopky. Začíná kvést poměrně pozdě, až počátkem srpna, ale kvete až do října. Řezané květy vydrží ve vodě svěží 5 – 7 dnů. Její nevýhodou je, že je poměrně málo rozvětvená, takže na rostlině bývá jen 5 – 7 květů. Tento druh se musí předpěstovat. Vysévá se koncem března až počátkem dubna do poloteplého pařeniště a v polovině května se vysazuje na vzdálenost 30 – 40 cm.

Centaurea nemá zvláštní požadavky na půdu. Daří se v každé zahradní půdě ve slunné poloze. C. cyanus a C. moschata se vysévají přímo na místo (první na vzdálenost 25 – 30 cm, druhá 40 cm), poněvadž přesazování nesnášejí. Semeno, které se nemá vysévat hlouběji než 4 cm, vzejde během 8 – 14 dnů.

C. cyanus se používá do pestrých květinových záhonů, hlavně modré odrůdy, na rabata i k řezu. Květy vydrží ve vodě svěží 4 – 8 dnů, avšak postupně blednou.

C. moschata se pěstuje hlavně pro řez květů, na záhonech jsou rostliny příliš široce rozvětvené. Uřízneme-li květy ještě mladé, vydrží ve vodě 7 – 9 dnů. Hodí se do moderních váz s úzkým hrdlem, protože mají dlouhé pevné stopky.

C. cyanus má semeno protáhlé, světle šedé, lesklé, na konci s nahnědlým chmýrem. V 1 g je 250 semen. C. imperialis a C. moschata mají semeno protáhlé, tmavé, 5 mm dlouhé a jemně ochmýřené. V 1 g je asi 75 semen. Všechny chrpy si udržují klíčivost 3 – 4 roky.