Scrophulariaceae – Krtičníkovité

n. Leinkraut, r. lňanka, a. Toadflax, fr. Linaire

Protože tato květina má listy podobné lnu, bylo její pojmenování odvozeno z latinského slova linum, tj. len. Asi 75 druhů letniček, trvalek a polokeřů je rozšířeno po celé Evropě, jen několik jich pochází z Ameriky. Drobné květy jsou seskupeny v latách nebo v hroznech a jsou bílé, žluté, fialové, purpurové nebo i dvoubarevné.

Linaria bipartita WILLD. (syn. L. maroccana hort.) je domovem v Portugalsku, jižním Španělsku a v severní Africe. Rostliny jsou 20 – 30 cm vysoké, vzpřímené a řídce olistěné. Purpurově fialové květy s krátkou ostruhou jsou sestaveny v řídkých hroznech.

Linaria maroccana HOOK. pochází z Mexika. Je podobná předchozí, má však znatelně plstnaté olistění.

Linaria reticulata DESF. roste planě v severní Africe a v Portugalsku. Šedozelené vzpřímené rostliny jsou 30 – 60 cm vysoké. Purpurově fialové, tmavě žilkované souměrné květy jsou seskupeny v krátkých hroznech.

Vzájemným křížením těchto druhů bylo vyšlechtěno mnoho odrůd v čistých barvách a v pestrobarevné směsi, které jsou většinou označovány jako Linaria maroccana hybrida.
U nás se pěstuje směs barev pod jménem Linaria bipartita. Rostliny jsou vzpřímené, hustě keřovitě rozvětvené, 20 – 40 cm vysoké. Úzké čárkovité listy jsou přisedlé, světle zelené. Na rostlině je velký počet drobných, 1,5 cm velkých, výrazně zbarvených souměrných kvítků, které jsou sestaveny v řídkém jednostranném hroznu. Květy jsou podobné květům hledíků a mají malou ostruhu. Barva kvítků je různá, od bělavě žluté přes růžovou a fialovou až po karmínovou. Ochmýřené pysky jsou bělavé nebo sytě žluté. Některé rostliny mají květy i dvoubarevné.
Rostlina je málo náročná a daří se jí v každé zahradní půdě. Nejlépe jí vyhovuje lehčí hlinitopísčitá půda v teplé, slunné poloze. Rostliny nesnášejí dobře přesazování, a proto je vyséváme přímo na stanoviště. Semeno vyséváme v březnu až v dubnu, pokud možno řídce nebo i naširoko. Nezasypáváme je, nýbrž jen přimáčkneme. Vysévá-li se totiž příliš hluboko, nevzejde nebo vzchází nepravidelně. Vzejde během 10 dnů. Po vzejití rostliny vyjednotíme na 15 – 20 cm. Nevýhodou této květiny je, že kvete poměrně krátkou dobu. Vysévá se proto v několika intervalech, aby se doba kvetení prodloužila. Z dubnových výsevů začínají rostliny kvést v druhé polovině června a během srpna jsou odkvetlé.
Linaria se vysévá do skalek, okrasných zdí, ve skupinách, do pestrých záhonů a hlavně do záhonů letniček z volného výsevu. Vyseté samostatně na rabata vytvoří zajímavý pestrý koberec.

Semeno je velmi drobné, matné, černošedé. V 1 g je asi 13 000 semen, klíčivost si udrží asi 2 roky.