Balsaminaceae – Netýkavkovité

n. Balsamine, r. balzamin, a. Balsam, fr. Impatiens

Tobolky, pukající při sebemenším dotyku, se staly základem pojmenování podle latinského názvu impatiens, tj. citlivý. Většina ze 400 vyskytujících se druhů pochází z tropické a subtropické Asie a tropické Afriky, jen 8 je domovem v mírném pásu Asie, Evropy a Ameriky.

Impatiens balsamina L. (syn. Balsamina hortensis DC.) pochází z Východní Indie. Pěstuje se již od 16. století. Rostliny jsou 20 – 60 cm vysoké, mají silné dužnaté lodyhy, většinou načervenalé, s výraznými kolínky a husté přisedlé kopinaté listy. Poměrně velmi velké květy mají krátké stopky a vyrůstají v paždí listů. Jsou jednoduché i plné a jen u několika odrůd překrývají listy. Byly oblíbené v minulém století, kdy bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, které se podle tvaru květů rozdělovaly do různých skupin, např. kaméliokvěté, růžokvěté apod. Dnes je sortiment podstatně užší, většinou se nabízí jen směs.

U nás se pěstují tři odrůdy: keřovitá ’Karmínová’, ’Růžová’ a ’Šarlatová’. Rostliny jsou až 50 cm vysoké.

Impatiens glandulifera (ROYLE non ARN.) (syn. I. roylei WALP.) pochází z Himaláje. Silné dužnaté stonky poněkud připomínají bambus a jsou 80 – 200 cm vysoké. Listy jsou až 10 cm dlouhé, s nápadnými žlázami na řapících. Květy jsou 3 – 4 cm široké, souměrné, lososové, purpurové nebo vínově červené a jsou uspořádány po 14 – 15 v řídkých latách.

Jako letničky se pěstují skleníkové Impatiens holstii ENGL. et WARB. a Impatiens sultanii HOOK. Bohatě kvetoucí rostliny jsou 20 – 30 cm vysoké. List je světle i tmavě zelený, eliptický až kopinatý. Ploché souměrné květy jsou 4 – 5 cm široké.
U nás se pěstují Impatiens holstii ’Záře’ – zářivě červené – a ’Směs’. Zahraniční ceníky uvádějí mnoho nových odrůd, mezi jiným i heterózní odrůdy, které bohatě kvetou a jsou naprosto vyrovnané.
Jednotlivé odrůdy se mohou vzájemně sprášit, a proto chceme-li sklízet semeno, musíme vybrané rostliny izolovat. Tobolky se zralým semenem jsou žlutavě zelené. Musí se včas sklidit, protože přezrálé pukají a semeno je z nich vymršťováno.
Impatiens balsamina vyžaduje výživnou půdu ve slunné poloze. Semeno vyséváme v polovině dubna do poloteplého pařeniště, kde během 8 dnů vzejde. Vyséváme jej řídce do řádků a sazenice nemusíme přepichovat. Ihned po vzejití dobře větráme a opatrně zaléváme. Mladé rostlinky snadno padají. Sazenice nesnášejí mráz, a proto je můžeme vysazovat až koncem května. Během vegetace rostliny přihnojujeme a za suchého počasí je musíme důkladně zalít.

Vysazují se na vzdálenost 25 – 35 cm na rabata, do pestrých skupin apod. Kvetou od června do konce září. Nízké plnokvěté odrůdy vysazují do květináčů, do misek nebo do truhlíčků. Rostliny snášejí dobře přesazování i v plném květu. Jsou však poměrně křehké a snadno se polámou. Proto s nimi musíme zacházet opatrně. Velké, plné, pěkně zbarvené květy můžeme používat podobně jako květy kamélií k dekoraci v mělkých plochých miskách.

Imptatiens glandulifera se vysévá od konce dubna do poloviny května přímo na místo na vzdálenost 40 – 60 cm. Hodí se do pestrých záhonů, samostatně i do menších skupin, a používá se také k ohraničení záhonů, k zakrytí zdí a plotů. Snáší i polostín. Rostliny se většinou samy vysemení.

Impatiens holstii a I. sultanii se vysévají v polovině března ve skleníku do truhlíčků a vzešlé rostlinky se včas přepíchají a dobře větrají. Nejlépe se předpěstují v květináčcích.
Tyto druhy patří mezi malý počet letniček, které vyžadují stín. Vysazujeme je koncem května na rabata a na obruby na zastíněná místa. Dobře rostou a velmi bohatě kvetou v květináčích, v truhlíčcích nebo kameninových mísách, umístěných na severní nebo východní straně budov, kde většina letniček i ostatních květin roste velmi spoře a poměrně málo kvete.

I. balsamina má semeno velké, oblé, matně hnědé barvy; v 1 g je asi 100 semen. I. glandulifera má semeno podobné, ale menší; v 1 g je 400 – 500 semen. I. holstii má semeno oválné, drobné, světle žluté; v 1 g je asi 6000 semen. Klíčivost si udrží až 6 let.